loader

Plaka rezistanslar, dünya genelinde ve ülkemizde yüksek sıcaklıklarda kullanılan ısıya dayanıklı, elektriğe karşı yalıtkan olup daha çok rezistans üretiminde kullanılan yardımcı üründür. Bu rezistanslar, geniş bir biçimde evlerde kullanılan rezistanslar arasında yer almaktadır.

Plaka Rezistans Genel Özellikleri


Plaka rezistanslar, dünya genelinde ve ülkemizde yüksek sıcaklıklarda kullanılan ısıya dayanıklı, elektriğe karşı yalıtkan olup daha çok rezistans üretiminde kullanılan yardımcı üründür. Bu rezistanslar, geniş bir biçimde evlerde kullanılan rezistanslar arasında yer almaktadır. Bizler farkına varmadan yaşamımızın her anında plaka rezistansları kullanmaktayız. Evlerimizde kullandığımız şofben ve fırın gibi elektrikli ev ürünlerimizin içerisinde bulunmasaydı, ürünlerimizi kullanıyor olmayacaktık.

Ürünlerin çalışmasına neden olan bu rezistanslar sadece elektrikli ev ürünlerinde değil, endüstriyel alanında geniş bir kullanıma sahiptir. Paslanmaz elementler ile üretilen plaka rezistanslar aynı zamanda zorlu koşullara karşı dayanıklı olacak şekilde üretilmektedir. Bakır, pirinç, galvaniz, paslanmaz çelik vb. hammaddeler plaka rezistans modelinin üretiminde kullanılmaktadır. Firmamız Aymet Makine ve Rezistans Sanayi, sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda size göre özel olarak plaka rezistans modellerini üretmektedir. Kaliteli olarak ürettiğimiz için sizlerde kullandığınız ürünlerin kullanım ömürlerini bu sayede uzatabilme imkânına sahip olmaktasınız.

Sıcaklığa karşı dirençli olan plaka rezistanslar alüminyum maddesi ile desteklenerek dayanıklılığı artırılmaktadır. Sıcaklığa olan dayanıklılığı 400°C ile 600°C arasında rol almaktadır. Olağanüstü elektrik yalıtımı sayesinde yüksek voltaj ark kaynağı açısından direnç göstermektedir. Bu sayede plaka rezistans, işletmelerin en özel projelerinde kullanılan rezistans olarak yer almaktadır. Ayrıca plastik hammaddelerinin eritilmesinde, bakalit preslerinde ve genel amaçlı kalıp ısıtmalarında kullanılmaktadır. İhtiyaç duyulan şekil, boyut ve ölçülere göre çizilerek farklı şekillerde üretimi gerçekleştirilmektedir. Plaka rezistanslar açık şekilde çalıştırılamayıp, üzerlerine 8mm kalınlığında baskı sacı ile birlikte kullanması gerekmektedir. Plaka rezistansların enleri minimum 20mm ile maksimum 1000mm arasında, boyları ise minimum 40mm ile maksimum 2000mm arasında değişmektedir. Ayrıca Avrupa fişli ve ütü fişli olarak enerji çıkışları sağlanmaktadır. Teknik özelliklerinden bilgi verecek olursak; düz, yuvarlak, L tipi, U tipi şeklinde istenildiği takdirde ise bu rezistansların yüzeylerinde birçok delik olacak şekilde üretilmektedir. Elektriksel yalıtkanlığı oldukça fazla olan mika levhalar Plaka rezistans üretiminde temel hammadde konumundadır. Çalışma sıcaklığı 250°C ile 600°C arasında sıcaklık gerektiren uygulamalarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Plaka rezistans modelinde beyaz mika levhalar kullanıldığı taktirde 600°C eşkenar, paralel biçimli mika ise 900°C sıcaklığa karşı üstün termal direnç göstermektedir.

Plaka Rezistans, Plaka Isıtıcı ve Seramik Plaka


Çalışma Sıcaklığı : 250 oC

En : Min. 20mm - Max 1000mm

Boy : Min. 40mm - Max 2000mm

Kalınlık : 3mm

Güç : Max 3 w/cm2

Metal Aksamlar : Paslanmaz çelik, DKP, Alüminyum, Bakır

Yalıtımı : 800- 1000 oC Mikanit

Sarım Teli : 60/15 - 80/20 Krom Nikel

Enerji Girişi : Kablo - Fiş