17.06.2021 07:55:32

Spiral Rezistans (Sıcak Yolluk)

Spiral Rezistans (Sıcak Yolluk)

Sektör içerisinde spiral rezistans adı ile bilinen rezistans modelleri, bir diğer adı sıcak yolluk olarak da bilinmektedir. Hammaddenin akışkanlığını sağlamak amacıyla kullanılan spiral rezistanslar, meme rezistansı sistemlerinde memede bulunan hammaddenin akışkanlık kazanarak enjekte edilmesini sağlamaktadır. Yaygın olarak hammaddelerin akışkanlık kazanması için kullanılan spiral tip rezistanslar farklı amaçlar için de kullanılmaktadır.

Sıcak yolluk rezistans adı ile de bilinen rezistans tipleri farklı çaplarda üretilmektedir. Bu sayede likit yada gaz geçen boru hatlarının ısıtılması, laboratuvar veya bazı bilimsel projeler ile ilgili yapılan çalışmalarda da kullanıldığı bilinmektedir. Spiral rezistans modelleri yaygın olarak plastik sektöründe enjeksiyon makinelerinde, paketleme enstitüsünde, plastik maddenin enjekte edilebilir sıcaklığa ulaşmasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. İlk üretildiği yıllarda plastik sektöründe sıklıkla bu amaçla kullanılsa da teknolojinin ilerlemesi ve farklı alanlarda kullanıma uygun olması ile birlikte kullanım alanı da genişlemeye devam etmektedir.

Farklı kullanım alanlarına uygun olarak istenilen ölçülerde ve watt güçlerinde üretimi yapılarak ihtiyaçlara en iyi şekilde yanıt vermesi sağlanmaktadır.

Spiral Rezistans Modelleri

Spiral rezistans modelleri yaygın olarak düz şekle sahiptir. Fakat kullanım alanlarına göre farklı ölçülerde ve güçlerde üretilmeye başlanması ile birlikte istenen şekillerde üretilmesi mümkündür. Termokupll modelleri de bulunmaktadır.

Sıcak yolluk meme rezistansları, farklı güçlerde ve farklı besleme gerilimlerinde üretime uygundur. Değişik kesitte üretilebiliyor olması, farklı alanlarda ve şekillerde kullanımını kolay bir hale getirmektedir. Piyasa içerisinde yaygın olarak kullanılan spiral rezistans modelleri 2.5 mm ve 5mm veya 2mm ve 4mm ölçülerindedir. Yaygın şekilleri ise dikdörtgen kesitli yassı tiptir. Yuvarlak kesitli spiral tip rezistans modelleri de bulunmaktadır. Yuvarlak tip spiral rezistans modellerinin çap genişlikleri ise 4,2 mm ölçülerinde olmaktadır.

Spiral rezistans modellerinin çalışma sıcaklıkları 500 dereceye kadar çıkabilmektedir. Dış kılıflarında paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Enerji çıkışlarında genellikle teflon izolasyonlu kablolar tercih edilmektedir. Kablo boyu, kullanıcı talebine göre özel ölçülerde üretilebilmektedir.

Spiral rezistanslar üretilirken sarım tipleri genellikle saat yönünde olmaktadır. Ancak müşteri talepleri doğrultusunda sarım tipleri, kablo ölçüleri, çıkış yönleri değişebilmektedir. Spiral rezistanslar aynı zamanda toza ve çizilmeye karşı yüksek dayanıklılık özelliği ile de dikkat çekmektedir.

Spiral Rezistans Fiyatları

Günümüzde birçok farklı alanda spiral rezistans modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu rezistans tipleri, farklı ölçülerde, kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamasına hizmet etmektedir. Bundan dolayı fiyat aralıkları modellere göre veya özel üretimlerde taleplere göre değişkenlik göstermektedir.

Birinci sınıf malzeme tercih edilerek yüksek kalite standartlarına uygun olarak üretilen spiral tip rezistans modelleri tercih ederken uzun süre güvenle ve yüksek verimlilikte kullanılması için mutlaka kaliteli modeller tercih edilmelidir. Piyasa genelinde bütçelere hitap eden ekonomik fiyat aralıkları ile sıcak yolluk meme rezistansları satışa sunulmaktadır.

Spiral rezistans modelleri satın almadan önce kullanılacağı alana, amaca uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle tam boy, ısınan boy, termokupll tipi, volt gücü gibi özellikleri incelenerek en uygun model tercih edilmektedir. Soldan çıkışlı, sağdan çıkışlı, ortadan çıkışlı gibi farklı ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamaya ve farklı alanlarda kullanıma uygun olan spiral rezistans modelleri bulunmaktadır.

Endüstriyel rezistans modellerini uygun fiyata ve kaliteli seçenekler ile satın almak için iyi bir araştırmaya yapmaya özen gösterilmelidir. İstenilen ölçülerde ve wattlarda spiral tip rezistans üretimi de özel olarak da firmalar tarafından üretilmektedir.

Spiral Tip Rezistans Kullanım Alanları

  • Enjeksiyon kalıpları
  • Plastik hammaddelerin ısıtılarak sıvılaştırılması ve istenilen sıcaklık düzeyine ulaştırılması