22.04.2022 10:34:36

Defrost Rezistans

Defrost Rezistans

Defrost Rezistans

Buzdolabında bulunan bu rezistans buzdolabının sıcaklığını ve yiyecekleri ısısını korumak için bulunur. Derin dondurucu bileşeni olan ve genellikle cam, alüminyum, kuvars ya da farklı malzemeler kullanılarak üretilmektedir. 

Çift kapılı ve no-frost özelliği bulunan buzdolaplarında ara bölme rezistansı bulunmaktadır. Bu ara bölme rezistansı üst bölmede defrost rezistansı olarak işlevini gerçekleştirmektedir. Tanım olarak bakıldığında buz çözme ısıtıcıları olarak tanımlanan defrost rezistansı genellikle dondurucu bölümünün arkasında yer almaktadır.

Günümüzde kullanılan çoğul buzdolabı olası donmalara karşı korumalı ve donmayı önleyecek rezistansları bulunmaktadır. Buzlanma sorunu önlemek amacıyla bobinlerin içerisine ya da yakınlarına  defrost rezistansı yerleştirilerek buzların erimesi sağlanır. Bu süreçte buzdolabınızda buzlanma ya da karlanma görürseniz anlamalısınız  rezistans buz çözmeyi bırakmıştır. Bu durumda daha fazla sorun yaşamamak adına yeni bir defrost rezistansı modeli ile değiştirmeniz yararlı olacaktır.

Defrost Rezistans Nasıl Çalışır?

Defrost saati, belirli zaman aralıklarıyla buzların erimesi için ısıtıcıları devreye sokmaktadır. Bu sayede buzlanma ileri derecede gitmeyerek eritin ve işlemi sağlanacaktır. Defrost saatinin diğer önemli özelliklerinden biri de evaporatör üzerindeki buzları erittikten sonra ısıtıcıları tekrar devreye sokarak buzdolabının hava sirkülasyonunu başlatmasını sıcak / soğuk dengesinin kontrolünü sağlamasına yardımcı olmaktadır. 

Defrost rezistansların elektrik bağlantıları genellikle soket çıkışlı olmaktadır. Bu bağlantıları ulaşabilmek için bir tornavida yardımıyla vidaları çıkarmanız gerekir. Rezistansa ulaşılmak isteniyor ise çevresinde bulunan alüminyum yapılardaki saçların sökülmesi gerekmektedir. Bu süreçte buzdolabındaki elektrik bağlantısını kesmeye unutmamalısınız. Rezistansa ulaşmanın sorununda tamirinin mümkün olmadığını bilmelisiniz. Sadece yenisi ile değiştirilmesi uygundur.

Defrost rezistansı evaporatörün yüzeyinde ya da boru içerisinde yer almaktadır. Buzların erimesi için sadece de frost periyodunda devreye girmesi gerekmektedir. Normal çalışmasına devam ederken iletken olarak görev yapar ve motoru da bu süreçte besler. Genellikle de frost rezistansını evaporatörün altında burnuna kanala yerleştirilir. 

Eski rezistansın yerine yenisi takılacaksa eğer çıkarılan rezistansla ölçüleri ve özellikleri aynı olmalıdır. Daha sonrasında tekrar kapatılarak elektrik bağlantısı verilmelidir. Doğru bir şekilde uygulanan adımlar dan sonra rezistans tekrar çalışmaya başlayarak oluşabilecek buzlanma ve karlanma eriyecektir.

Eğer defrost saati elektrik bağlantısı söküldü ise tekrar aynı şekilde mutlaka monte edilmelidir. Defrost saati elektrik bağlantıları ulaşabilmeniz sadece muhafaza kutusunu açtıktan sonra mümkün olmaktadır. Kutu açıldığında karşınıza defrost saati çıkacaktır. Eğer elektrik bağlantılarında sorun yok ise ve sorun saatten  kaynaklanıyorsa saatin tamiri mümkün değildir. Arızalı saat yenisi ile değiştirilerek tekrar takılması gereklidir.

Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından dolap sorunsuzca çalışmaya devam edecektir. Rezistansta ya da defrost saati bozulması durumunda tamirinin mümkün olmaması ve yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle bu parçaların yenisi mutlaka eskisi ile birebir aynı ağırlıkta aynı ölçüde olmalıdır. Aksi halde buzdolabını çalıştıramaz, çalışması için zorladığınızda ise dolaba zarar verebilirsiniz.

Doğru ve etkili bir kullanım ile uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Defrost rezistansı gıda sektöründe de sıklıkla kullanılan ve olası arızalarda değiştirilerek tekrar kullanıma devam edilebilmektedir. Bu nedenle defrost rezistansı satın alırken iyi bir firmadan almayı ihmal etmemelisiniz.

Defrost rezistansı oldukça çeşitliliğe sahip iken fiyat konusunda da sabit tutulması beklenemez. Bu nedenle fiyatlarında da çeşitlilik gösterirken ihtiyacınız için gerekli olan ölçü ve kullanım alanı gibi faktörler fiyatlandırma konusunda önemli bir unsurdur. Tek bir yere bağlı kalmadan araştırma yaparak alacağınız defrost rezistansı sizleri hem yüksek maliyetten kurtaracak hem de güvenle kullanmaya devam etmenizi sağlayacaktır.