28.04.2022 14:44:15

Exproof Rezistans

Exproof Rezistans

Exproof Rezistans

Exproof rezistans, ağırlıkla elektrikli cihazlarda kullanılmaktadır. Buhar metal, uçucu gaz ya da diğer tozların bulunduğu endüstriyel alanlarda patlama ihtimalinin de oldukça yüksek olması sebebiyle sıcaklık kontrolünün yapmak oldukça önemlidir.

Oldukça geniş bir kullanım alanı bulunan exproof rezistans kontrol cihaz panolarında gibi alanlarda oldukça yaygın kullanılmaktadır. Çeşitli noktalarda ise bu rezistans donma ya da buhar koruması amacıyla da tercih edilmektedir. Endüstriyel alanlarda aklınıza gelebilecek her şekildeki ısıtma işlevi bulunan yer ve mekanlarda kullanılmaktadır.

Bunlarla birlikte doğalgaz tesisleri, petrol rafinerisi, kimyasal tesisler, kağıt fabrikası, tahıl deposu, enerji üretim tesisi, kömür ocakları ya da su arıtma tesisleri gibi daha pek çok alanda kullanılan ve etkili çözümler sunan rezistans çeşitlerinden biridir. 

Exproof rezistans seçerken özellikle kullanım alanı oldukça önemlidir. Farklı mukavemet ve kullanım alanları bulunan exproof rezistans montajı doğru yapıldığında uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Doğru kullanımı ile değişime ya da onarıma ihtiyaç duymadan güvenle tercih edebilirsiniz. Ortalama 650 dereceye kadar çalışma sıcaklığına uygun olarak üretilen ve sorunsuz performans sergileyen exproof rezistans yüksek teknoloji ürünü olarak da görülebilir.

Exproof Boru Rezistans

Exproof boru rezistans, Özellikle endüstriyel alanlarda ve kimya, petrokimya endüstrisinde ve askeri tesislerde ve patlayıcı ortamın meydana gelebileceği, işlenmesi ya da üretilmesi gereken maddelerin bulunduğu alanlarda güven içerisinde kullanılabilir. 

Oluşabilecek patlamanın riskini azaltmak amacıyla önleyici tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirler belli başlı prensipleri dayanmaktadır. Bunlar;

Değiştirim,

Kontrol,

Azaltma’dır.

Bu prensiplere detaylı olacak inceleyecek olursak;

Değiştirim alev almaya uygun materyalleri daha az alev alabilecek olan materyallerle değiştirme işlemidir.

Kontrol ise oluşabilecek patlayıcı atmosferi engellemek sızıntıları yok etmek amacıyla tedbir alınması işlemidir.

Azaltma, patlama  basıncını azaltmak ve oluşabilecek durumlarda personele koruyucu ekipman sağlamak ve benzeri tedbirleri içermektedir 

Kullanılan alanda rutubet oranı %60’ı geçmeyecek kadar ve nem de oldukça düşük boyutlarda olmaktadır. Oluşabilecek nem ve rutubete engel olan exproof boru rezistans, bulunduğu yerdeki ısıyı dış ortamdaki sıcaklıktan yaklaşık olarak 5 derece yüksekte tutmaktadır. 

Exproof boru rezistansın olmadığı zamanlarda nem ve rutubet artmasıyla korozyon meydana gelmektedir. Bu rezistans sayesinde bölge uygun çalışma sıcaklığına getirilmektedir. Kullanımın bu kadar farklı alanlarda olmasının yanı sıra fiyat garantisi ile de çeşitlilik göstermektedir.

Kişiye özel üretilirken kullanım özelliği, kullanım alanı, boyut ya da ölçüsü gibi farklı özellikler exproof boru rezistansının da fiyatları da çeşitlilik göstermektedir. Bu rezistanslar çeşitli şekillerde olduğu kadar talebe göre üretilebilmektedir. Kullanılan Exproof boru rezistansı kalitesi ve niteliği bakımından oldukça sağlamdır. 

Atex Rezistans

Atex rezistans, paslanmaz çelikten üretilen ve farklı çaplarda kişiye özel olarak üretilmektedir. Genellikle üretiminde standart ölçülerden olan 6,5 mm, 8,5 mm, 11,5 mm ve 16,00 mm kullanılmaktadır. Üretilen bu ölçüler sizin ihtiyacınızı karşılamadığı durumlarda kendi ölçülerinizi belirterek üretilmesini talep edebilirsiniz.

Bugünkü teknolojilerde göz önüne alındığında 650 derece çalışma sıcaklığına uygun olarak performans gösterme kuvvetine sahiptir. Atex rezistans üreti minde uzun ömürlü ve kullanışlı olması açısından kullanıcının ihtiyacı ve rahatlığı göz önüne alınarak paslanmaz çelikten üretilmiştir.

Atex rezistans paslanmaz çeliğin dışında özel alaşımlı paslanmaz borular kullanılarak da üretimi desteklenmektedir. Her alanda kişiye uygun ve ihtiyacını karşılayacak şekilde üretilerek kişinin kullanım açısından da konforlu bir deneyim sunmaktadır. 

Atex rezistanslar, manşon ve flanş bağlantılı olarak iki farklı şekilde üretilebilmektedir. Böylelikle rezistans elemanlarının bir araya toplanabilmesi ve yüksek güç elde edebilmesi sağlanır.