12.1.2019 15:16:36

Rezistans Nedir?

Rezistans Nedir?

Kelime anlamı itibariyle, direnme veya direnç olarak Türkçeye dönüştürülebilen rezistans kelimesi, elektrik terminolojisinin temel öğelerinden bir tanesidir. Elektrik icat edildiği günden beri direnç kelimesi literatürde lider konumdadır. Bir katı materyalin, elektrik geçirgenlik seviyesi, onun direnci olarak tanımlanır. Bu noktada çok yüksek dirençlere sahip materyaller enerjiyi doğrudan aktarırken, bazı materyaller enerjinin geçişi sırasında direnç göstererek ısınır. Rezistansın çalışma prensibi de aslında tam olarak budur. Elektriğin hangi oranda ısıya dönüşeceğinin hesaplanması neticesinde, ısıtıcı cihazlar için bir direnç tespit edilir. Cihazın üretiminde bu niteliğe hizmet edecek materyaller kullanılarak, elektrik ile beslendiğinde bu seviyede ısı yayması sağlanır. Ancak elbette rezistans teknolojisi bu kadar basit bir şekilde bütünüyle ifade edilebilecek bir teknoloji değildir. Zira bu üretim sırasında yapılacak en küçük hata veya kullanılacak materyaldeki niteliksizlik, beklentilerin gerisinde sonuçlar elde edilmesine neden olabilir. Öyle ki, örneğin; kullanılan metalin niteliksizliği direncin ısıya dönüşmesini bütünüyle etkileyebilirken, tersi biçimde kısa zamanda kullanılamaz hale gelmesine de nende olabilir. Bu noktada malzeme bilimi ve elektrik mühendisliği işbirliğinin mükemmel şekilde ilerlemesi gereklidir.

Rezistans Nedir?

Sanayide Rezistans

Rezistanslar, pek çok elektrikli cihazın bileşenleri arasında yer alır. Özellikle ısıtma fonksiyonu bulunan ev eşyaları başta gelmek üzere, otomobil teknolojisinden, imalat sanayine kadar plastik, ambalaj, gıda ve tekstil sektöründe kısacası her alanda farklı tür rezistanslar kullanılır. Kullanım alanlarında göre doğru rezistans tercih edilmelidir. Kalıp sanayi ve kimya sanayinden otomotiv sanayine kadar birçok alanda, üretilen ürünlerin bileşenleri olarak veya üretim fonksiyonları arasında rezistans kullanımı söz konusudur. Örneğin; ilaç sanayinde kimyasalların ısıtılması ve belli değerlerde tutulması için kullanılan sıvı ısıtıcılar söz konusu olduğu gibi, otomotiv sanayinde boya kurutucu olarak infrared ısıtıcı rezistanslar kullanılır. Bunun yanında, evlerde kullanılan fırınlardan, elektrikli su ısıtıcılara kadar birçok eşyada da farklı türlerde rezistans kullanılır. Ambalaj ve gıda sanayinde paketlemeleri yapmak için fişek rezistans, çene rezistans kullanılır. Plastik sektöründe plastik aksamları üretebilmek için enjeksiyon makinalarında sıcak yolluk rezistans, seramik kelepçe rezistans ve kelepçe rezistans kullanılır.

Firmamız; fişek rezistans, sıcak yolluk rezistans, kelepçe rezistans, plaka rezistans, mika rezistans, seramik kelepçe rezistans, Ptc fişek rezistans, Ptc buharlaştırma rezistans, meme rezistans, manifolt rezistanslar gibi ihtiyaç duyabileceğiniz tüm rezistans türlerinin üretimini yapmakta ve bunların yanında ısı kontrol cihazı, Termokupl, cam elyaf yanmaz kablo gibi yan elemanları sizlere sunmaktadır. Bizimle şimdi iletişime geçerek, ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak ürünlere hemen erişebilirsiniz. Endüstri üreticilerine, ara ürün ve yedek parça tedarikçilerine ve teknik servislere en uygun çözümleri sunmaktayız.