10.05.2022 09:02:33

Kendinden Regüleli Kablo Rezistans

Kendinden Regüleli Kablo Rezistans

Kendinden Regüleli Kablo Rezistans

Rezistans, elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren direnç tellerine verilen isimdir. Direnç, iki uç arasına gerilim uygulanan bir maddenin elektrik akımına karşı gösterdiği direnme gücüne verilen isimdir. Rezistans tellerinin içerisinden geçen elektrik akımı ısı enerjisini ortaya çıkarır. Rezistanslar, yüksek ısıya dayanıklı türden çeşitli metal alaşımlardan yapılırlar. Bu alaşımların içinde alüminyum bulunması rezistansların yüksek ısı altında kor yapıya geçtikten sonra paslanmaması için oksijenle olan tepkimeyi keser. Bu yüzden alüminyum, rezistansı oluşturan metal alaşımlar içerisinde yer almak zorundadır.

Endüstriyel tesislerde tank ve boru hattı ısıtmalarına yönelik özel olarak üretilmiş kendinden regüleli ısıtıcı kablolar bulunur. Kendinden regüleli kablo rezistans, kullanım alanına göre kullanılacak yerde istenilen uzunlukta kesilerek kullanılabilir. Soğuk uç barındırmaz. Kendinden regüleli yapısı sayesinde ekstra bir termostat ya da ısı kontrolüne gerek duymadan sürekli enerji altında kalabilen bir ısıtıcı kablodur. Sürekli enerji altında kalması sürekli olarak ısı üretebilmesine olanak sağlar ve sanayi alanlarında sürekli olarak ısı ihtiyacı duyan araçların yapısında bulunur.

Kesilebilir Silikon Kablo Rezistans

Rezistanslar, kullanım alanlarında kolaylık sağlanması açısından kesilebilir ve duruma uygun hale getirilebilirler. Sahada kullanılacak olan rezistansların sahadaki kullanım alanına uygun olması yapılacak işin sorunsuz yapılması açısından gereklidir. Bu sebeple kesilebilir rezistanslar kullanım alanlarına uygun hale gelebilmesi olanağından dolayı sık sık tercih edilirler. Kesilebilir rezistanslar, silikon, kauçuk ve izoleli kablolardan oluşmaktadır. Yüksek ısı, basınç ve çeşitli dış etkilere dayanıklı olan bu kablolar çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Kullanılacak alanların değişiklik göstermesi sonucu uygun olmayan rezistanslar kesilerek bu alana da uygun hale getirilebilirler.

Kendinden Regüleli Kablo Rezistans

Regüle, düzenlemek, ayarlamak anlamlarına gelen elektrik ve elektronik sistemlerde kullanılan bir güç terimidir. Rezistanslar kullanım alanlarına uygun olarak üretilirler ancak farklı alanlara uygunluk sağlanması açısından regüleli rezistanslar da bulunmaktadır. Kendinden regüleli rezistanslar herhangi bir ayarlama gerekmeden kullanılacak yere göre kendilerini ayarlayabilen ve istenilen ısıyı karşılama görevi gören rezistanslardır. Rezistans elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren direnç tellerine verilen isimdir. Kendinden regüleli rezistanslar ise ısı miktarını kendileri ayarlayabilir, termostat ya da herhangi bir ısı kontrolüne ihtiyaç duymazlar. Bu sebeple çok sayıda alanda ısı sağlayabilir ve insan eliyle kontrol ihtiyacı duymazlar.

Isı Bandı

Isı bandı, bir diğer adıyla elektrik bandı, elektrik ve elektronik sistemlerde kullanılan kablolardaki elektrik akımının ve ısının dışarıya aktarılmasını engelleyen plastik yapıdaki yalıtım malzemesidir. Hem evlerde hem de profesyonel elektrik sistemlerinde kullanılan bu ısı bantları, erişimi kolay, kullanımı yaygın ve görevi önemli elektrik parçalarından birisidir. Asıl görevi elektrik devrelerinde boşta kalan tellerin etrafını kaplayarak çevresine elektrik akımını iletmesini engellemek olan bu bantlar, rezistanslarda ısıyı yalıtmak amacıyla da kullanılmaktadır. Plastik ısı bantları, plastiğin elektriği iletmemesi sebebiyle elektrik kablolarında açık kalan alanları kapatmak amacıyla kullanılır. İşlevsel olarak günlük hayatta ve elektrik işlerini mesleği olarak yapan kişilerin kullanımında önemli yeri olan elektrik bantları, elektrik kaçaklarını engellemek amacıyla hayati önem taşırlar. Rezistanslarda ısı yalıtımı sağlayan ısı bantları, rezistans çevresinde ısıya karşı duyarlı olan yapıların zarar görmesini engeller ve güvenli bir ortam sağlar.

Kendinden regüleli kablo rezistans ürünleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için ürün sayfalarımızı ziyaret edebilir eve dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz. Sizin için en geniş ürün skalasını sunuyor ve ihtiyaçlarınızı en uygun şekilde karşılıyoruz. Müşteri destek ekibimiz, size destek vermek üzere eposta ve telefon hattında hizmetinizdedir.