18.12.2020 12:17:20

Cam Elyaflı Yanmaz Kablo

Cam Elyaflı Yanmaz Kablo

Cam Elyaflı Yanmaz Kablo

Çok yüksek sıcaklığa dayanma kabiliyetine sahip olmasından dolayı tercih edilen cam elyaflı yanmaz kablo, diğer kablo türlerine göre daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. Evlerde ve ofislerde başta olmak üzere hayatın her alanında çeşitli ihtiyaçlar için kullanılan elektrikli cihazlar, genellikle yüksek sıcaklıklara maruz kalarak çalışmaktadır. Yüksek sıcaklığa dayanıklı bir yapıya sahip olmayan elektronik cihazlarda kısa süre içerisinde farklı sorunların ortaya çıktığı görülmektedir. Hem güvenlik açısından hem de kullanım dayanıklılığı bakımından rezistans sıcaklığına dayanıklı olması çok önemlidir. En yüksek sıcaklıklara dahi dayanma yapısına sahip olan cam elyaflı yanmaz kablolar, bu nedenle daha çok tercih edilmektedir.

Fişek rezistans, kelepçe rezistans, plaka rezistans, seramik kelepçe rezistans, ptc buharlaştırma rezistansı, meme rezistansı başta olmak üzere tüm rezistans türleri ile bağlantı elemanı olarak cam elyaflı yanmaz kablolar kullanıma uygundur. Yüksek sıcaklıklara sahip olan operasyonel olan bileşenlerin elektrik tesisatı da bu tür kablo tercih edilerek yapılmaktadır. Yüksek ısılarda dahi mükemmel yalıtım sağlaması, cam elyaflı yanmaz kabloların en önemli özelliği olarak ön plana çıkmaktadır.

Cam Elyaflı Yanmaz Kablo Neden Tercih Edilmeli?

Isı kontrolü amaçlanarak güvenlik için kullanılan cam elyaf, hayatın birçok farklı alanında kullanılmaktadır. Çok yüksek derecedeki sıcaklıkların yalıtımını en iyi şekilde sağlayan cam elyaf, aynı zamanda yanmama özelliğine de sahiptir. Isılarda karşı dayanıklılığı ile bilinen cam elyaf, aynı zamanda aleve karşı da dayanıklı ve yanmaz bir yapıya sahiptir.

Isıya ve ateşe dayanıklı yapısı nedeniyle cam elyaf, cam elyaflı yanmaz kablo türünde de kullanılmaktadır. Yüksek rezistans sıcaklığına sahip olan tüm elektriksel donanımların temel bileşimini cam elyaflı kablolar oluşturmaktadır. Kullanım alanına ve amacına uygun olarak farklı kalınlıklarda üretilmektedir. Yüksek güvenlik standartlarına sahiptir. İş güvenliği açısından da cam elyaflı yanmaz kabloların kullanımı uygun görülmektedir. Uluslararası talimatnamede belirtilen ürün standartlarına bağlı kalarak üretilen bu ürünlerin üretiminde cam elyaf üzerine silikon kaplama yapılmaktadır. Üretimde farklı kalınlıklarda ve materyaller kullanılarak farklı kullanım alanlarına uygun şekilde üretim gerçekleştirilmektedir.

Cam Elyaflı Yanmaz Kablo Özellikleri

Cam elyaflı yanmaz kablo ürün standartlarına bakıldığında en önemli özelliğinin yanmaz yapıya sahip olması ve yüksek rezistans sıcaklıklarına karşı dayanıklı yapısı ile mükemmel yalıtım sağlamasıdır. Kullanıcıların kullanım alanına göre farklı kalınlıklarda sahip cam elyaflı yanmaz kablo bulunabildiği aynı zamanda farklı uzunluk çeşitleri de bulunmaktadır.

Kullanım alanında kullanıcılara yüksek verimlilik sağlayan cam elyaflı yanmaz kablolar, bütçelere hitap eden fiyat aralıkları ile satışa sunulmaktadır. Endüstriyel alanlarda kullanımı ile daha sık karşımıza çıkan bu kablo türleri, aynı zamanda bazı küçük ev aletlerinde de kullanılmaktadır.
Sahip olmuş olduğu özel yapısı ve özellikleri sayesinde elektrik kaynaklı, rezistans sıcaklığına bağlı olarak çıkabilecek yangın riskine karşı yüksek koruma sağlamaktadır. Kabloların Isıya karşı yüksek yalıtım sağlayamadığı durumlarda çeşitli arızalar da meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak özellikle endüstriyel alanda çalışmalar aksamaktadır. Bu tür sorunların ortadan kalkması, daha güvenli bir ortamda, çalışmalar aksamadan devam etmek için de yanmaz kablo kullanımı desteklenmektedir.

Silikon emdirilmiş dış izolasyonu, cam elyaf sarpı, esnek kablo olması, özel yalıtım özelliği ile cam elyaflı yanmaz kablolar, günümüzde en iyi kablo modelleri olarak ön plana çıkmaktadır.

Cam Elyaflı Yanmaz Kablo Kullanım Alanları

  • Isıtma sistemleri
  • Soğutma sistemleri
  • Cam seramik
  • Demir Çelik endüstrisi
  • Elektrikli ev aletleri
  • Profesyonel ocak ve fırın
  • Termo plastik
  • Şömine
  • Endüstriyel fırın
  • Ağır sanayi ve farklı endüstriyel alanlar