14.04.2022 07:53:05

Sıcak Hava Tabancası ve Hava Üflemeli Rezistans

Sıcak Hava Tabancası ve Hava Üflemeli Rezistans

Sıcak Hava Tabancası ve Hava Üflemeli Rezistans

Kış aylarında yaygın olarak kullanılan kafe, restoran ya da lokanta gibi işletmelerde sıcak üfleme rezistansları sayesinde hava akışını dengelemektedir. Bu rezistans çeşitleri kendi hava akışını üreterek sıcak hava üretmektedir.

Hava üflemeli rezistanslar genellikle tek başına hava kaynağı yoksa eğer çalıştırılamaz. Bu yüzden tek başına kullanılması uygun değildir. Bu rezistans çeşitleri kullanılacak olan fanın ön kısmına monte edilirse çalıştırılır.

Yüksek ısılara dayanabilmesi ortalama 400 ile 800 derece gibi ısıda çalışma konforluğu sunmaktadır. Bu rezistanslar genellikle mika, seramik, otoklav ya da ısı yalıtım plakası kullanılarak üretilmektedir.

Sıcak Hava Tabancası Rezistans

Sıcak hava tabancası rezistans modelleri çeşitlilik göstermektedir. Ortalama ortama 100 ile 500 derece arasında ısı yayarken sıcak hava tabancalarına da uyumlu olarak üretilmektedir. Kullanıcılar genellikle tamir, tadilat ya da hobileriyle ilgilenirken ihtiyaçları olan sıcak hava tabancalarının doğru çalışabilmesi için bu rezistansa ihtiyaçları vardır.

Sıcak hava tabancası rezistansı en yüksek derecelere karşı oldukça dirençlidir. Genellikle iş güvenliği elbise dikiminde, branda dikerken, tentelerde, otomobil tamirinde ve daha pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Herkes tarafından tercih edilen ve herkesin ihtiyacını karşılayan sıcak hava tabancası rezistansında genellikle 1600 W ile 3200 W arasında olanlar kullanılmaktadır.

Hava üflemeli rezistans, kendi içerisinde bulunan hava akışını sonda direkt olarak üfleyerek oluşturulan işlem bu rezistansı en önemli yeteneğinden biridir. Genellikle kış aylarında ısınma ihtiyacını karşılamak için bu rezistans kullanılmaktadır.

En sık tercih edilen kullanım alanları ise kafe, bar, avm, hastane, restoran ya da lokanta gibi genel ısıtma sistemlerine ihtiyaç duyulan her yerde kullanılmaktadır. Hava üflemeli rezistans bulunduğu yerde fan yardımıyla sıcak havanın yayılmasını sağlamaktadır. Bazı modellerde ısıtma prensibi ile çalışırken bazı modellerde ise ısınan havanın bölgeye yayılması prensibi ile çalışmaktadır.

Üflemeli rezistanslar hem ev ihtiyaçlarında hem de endüstriyel alanlarda kişinin ihtiyacını karşılamaya yönelik tasarlanmıştır. Kullanım çeşitliliği oldukça fazla olan hava üflemeli rezistans, fan yardımıyla sıcak havanın yayılmasını sağlar. Tek başına çalışamayan ve ısıtatabilmesi için fan yardımına gereksinim duyarken, ihtiyacı olan fan desteğini aldığında yüksek verim sağlamaktadır.

Seramik rezistans güneş ısısına yakın bir sıcaklığın yayılmasında etkili olan seramik rezistans yüksek ısıya dayanıklılığı sayesinde uzun ömürlü kullanımlara uygundur. Oldukça fazla çeşidinin bulunması ile beraber istenen ısı seviyesini hızlı bir şekilde ulaşması ve bu transferi yine hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi onu vazgeçilmez kılmaktadır.

Isıyı hızlı bir şekilde tüm alana yayma özellikleri bulunmasından dolayı tüm alana kolayca etki etmektedir. Hızlı olması sayesinde genellikle sauna gibi hızlı ısıtma ihtiyacı gerektiren yerlerde kullanılmaktadır. Buna ek olarak mühendislik ve endüstri alanlarında da oldukça sık karşınıza çıkmaktadır.

Barındırdığı çabuk ısıtma özelliği sayesinde boya kurutma işlemleri ve baskı kurutmada da seramik rezistanslar tercih edilmektedir. İhtiyacınıza yönelik tasarlanması sayesinde istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Seramik Üflemeli Rezistans

Seramik üflemeli rezistansı ağırlıkta dikim işlerinde kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak branda, tente, otomobil tampon tamirinde, tır brandaları, iş güvenliği elbiseleri dikiminde kullanılırken bununla birlikte dikiş makinelerinde kurutucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Sıcak hava tabancası rezistansında olduğu gibi tercih edilen Watt miktarı aynıdır. Seramik yüzeyi sayesinde ısıyı kolayca ve hızlı bir şekilde iletmesi seramik üflemeli rezistansı en çok tercih edilenler arasında yerini almasını sağlamaktadır.

Seramik üflemeli rezistansı elektrikten edindiği düşük seviyede tutarak maksimum düzeyde verimlilik göstermektedir. Hızlı bir şekilde istenilen ısıya ulaşması bu rezistansı tercih edilme nedenini de ortaya koymaktadır.